PechaKucha

PechaKucha

Káťa mi přichystala skvělé překvapení. Už po několikáte jsme se těšili na skvělou PechaKucha night, ale nikdy na nás nevybyly lístky.

To by ale nesměla být Kačka, aby to nechala jen tak, a proto se nám letos poštěstilo dostat se na tuhle akci společně!

Rohodl jsem se, že v prostorách dolu Michal, prověřím schopností nového fotoaparátu Fujifilm X-T20 a taky jejich nové "padesátky" Fujinon 50m F/2.

Nebudu se zdlouhavě rozepisovat o parametrech fotoaparátu a objektivu, tyhle věci si každý "průměrně inteligentní kominík" vygooglí na internetu.

Můj článek bude spíše o pocitu z focení, srovnání s dříve zapůjčenou X-PRO2, a celkovém pocitu z nového objektivu od Fuji.

Fuji X-T20 není můj první foťák od Fujifilmu, prošel jsem si od stařičké Fuji X100 (která mě neskutečně bavila viz: http://pixelwriters.com/blog/praded) po fuji X100T a na trip po FIlipínách jsem měl zapůjčenou i Fuji X-PRO2, takže mám s čím srovnávat.


Sluší se předeslat, že fotím převážně na Canon. Fujinu mám na cestování, a reportáže pro přátele, o které bych nechtěl přijít, a nebo právě pro záznam akcí jako je PechaKucha.


První dojmy po rozbalení nové X-T20 byly, wtf?! Tohle je fakt malý foťák, on je totiž dokonce menší než moje bývalé X100T. Ale v ničem si s ním nezadá! Rychlost ostření a jeho přesnost je ukázková (až na drobné výjimky). Výstup, hlavně ten nekomprimovaný RAW je dost bruální záležitost! Jedna fotka má kolem 50 MB, a to celkem rychle zaplní i 64 GB kartu, a taky se určitě hodí karta s opravdu rychlým zápisem, při sekvenční focení 3fps, na kartu Kingston 32Gb class10 U1 se snímky zapisovaly poměrně dlouho, ale zkusím příště použít rychlejší.

Celkově mě při focení velmi zklamal hledáček! Možná je to tím, že jsem byl zvyklý na předchozí X-PRO2 kde jsem elektronický hledáček nepoužíval, ale přišlo mi, že absolutně nemám přehled o tom, co fotím, hledáček se sice nesekal, ale jeho rozlišení a celkové podání světel a stínů mi prostě na první dobrou nesedlo. Možná se můj vztah k tomuto kousku displeje změní, ale to ukáže čas.

Každému, kdo o koupi X-T20 uvažuje, silně doporučuji vyzkoušet si ji na prodejně a zjsitit, zda je pro něj tento typ hledáčku vhodný.

V zahraničních recenzích se můžete dozvědět,o špatném úchopu a ergonomii X-T20. Takže i jí jsem se trochu obával, jak to zvládnu, ale na úchop u X-T20 si nemohu stěžovat, drží se mi opravdu dobře, navíc je dost lehká, takže ruce určitě neunaví.

Další super věcí, je programovatelnost tlačítek. Okamžitě jsem si změnil výchozí nastavení AF-L na aktivaci Autofocusu. Osobně jsem na toto nastavení zvyklý u Canonu 6D (ten má tlačítko pro autofocus v podobném místě), a přidalo mi to dost na rychlosti práce a postřehu, zaostřím palcem a jen mačkám spoušť.

Je tu ale jedna věc, na kterou jsem zatím nepřišel, a to, jak si nastavit kompenzaci expozice na zadní volící kolečko fotoaparátu nikoli na to přední. Myslím, že hledat malé kolečko ukazováčkem, který mám normálně na spoušti je docela zdržující, a kazí mi to jinak příjemný pocit práce s fo'tákem.

(pokud víte jak na to sem s tím!)

Z vlastní zkušenosti bych taky doporučil, nastavit si ISO na hodnotu Auto, a nechat minimální čas na 1/125s. X-T20 zvládá perfektně i ISO 6400, takže není důvod se jakkoli omezovat.

Co se obrazového výstupu oproti X100T a X-PRO2 týče, tak bych X-T20 směle srovnal s X-PRO2. Fuji X-100T je přece jen starší model a měl už dost problémy při ISO3200 a výš. Podání barev i celkový pocit z focení je opravdu srovnatelný nejlépe s X-PRO2, ač rychlost sekvenčního snímání u X-T20 nedosahuje tak brutální úrovně jakou X-PRO2 disponuje.

Další a pro někoho možná velmi důležité upozornění! Nastavení WIFI a volba jejího zapnutí se hledá opravdu BLBĚ! NA X-PRO2 nebo X100T jsem se k zapnutí wifi dostal téměř okamžitě. U X-T20 jsem si nastavil zapnutí Wifi na tlačítko FN protože jsem neměl nervy na to pokaždé procházet menu a hledat kde wifi zapnout!

Celkově musím říct, že až na ten "nešikovný" elektronický hledáček, a zdlouhavé hledání wifi po všemožných submenu, mě X-T20 chytla za srdce, doufám, že se s hledáčkem sžiju, a že přijdu na to, jak přepnout kompenzaci expozice na kolečno na zadní straně fotoaparátu.

Slíbil jsem taky něco málo slov o objektivu Fujinon 50mm f/2. Celkově jsem měl tento objektiv nasazený na foťáku asi 80% času, bavila mě jeho ostrost na plnou díru, avšak musím říct, že mi párkrát neostřil úplně rychle, jak je to u těchto objektivů od Fuji zvykem. V porovnání s Fuji 35 f/2 je podle mého subjektivního hodnocení v tmavších scénách pomalejší (ale může to být klidně systémem ostření X-T20)

Celkově je padesátka od Fuji dost lehká, a ikdyž je to největší objektiv z této fujifilmové řady, pořád mi na celou sestavu stačí malá brašnička od Peakdesign, takže za tohle pro Fuji palec hore!

Co se světelnosti týče, tak ta je pro mě dostačující, pokud fotím reportáž cloním i na "Lkových" sklech od Canonu na clony 1.8-2.8, takže mi opravdu nevadí, začínat na hodnotě F2.

Osobně se nezabývám takovými věcmi jako je Bokeh a pod, ze zkušenosti s objektivy od Fuji vím, že mi jejich barevné podání i bokeh vyhovuje, a tak to tady nebudu rozebírat, bylo by to o dost víc subjektivnější hodnocení, než u X-T20.

Snad vám tato recenze přinese něco navíc, a usnadní vám rozhodování, který foťák si vlastně pořídit!

Vnásledující galerii najdete fotky focené na výše recenzovaný Fuji X-T20 a z 80% na Fujinon 50mm f/2.